Kako da se nosite sa curenjem u toku menopauze

Starenje ima i dobre strane. Životno iskustvo koje posedujete vam često daje osećaj samouverenosti i znate šta je važno, a šta manje važno, u životu. Možda već imate odraslu decu i dovoljno vremena da uradite sve one stvari koje niste mogli dok su deca bila mala ili koje ste odlagali jer ste bili zauzeti građenjem karijere? ne mora da vas sprečava da radite ono što volite, ali ima nekoliko stvari koje bi trebalo da znate i koje vam mogu biti od koristi tokom ovog novog životnog doba.
 
Većina ljudi je upoznata sa uobičajenim simptomima menopauze, kao što su naleti vrućine i promene raspoloženja, ali manje se govori o tome kako menopauza utiče na urinarni trakt i bešiku. Do 50% žena koje su u postmenopauzi povremeno ima problem sa nevoljnim curenjem mokraće1, tako da je ovo definitivno jedna od tema kojoj treba posvetiti više pažnje. 
 
U ovom članku ćemo govoriti o tome zašto menopauza može da izazove inkontinenciju, kao i o nekoliko korisnih načina lečenja koji mogu ublažiti neke promene do kojih dolazi u vašem telu.

Zašto menopauza može da izazove inkontinenciju i slabost bešike?

Kada uđete u menopauzu, vaše telo prestaje da proizvodi dovoljne količine estrogena. Estrogen je važan za brojne telesne funkcije i ima značajnu ulogu u održavanju zdravlja bešike i urinarnog trakta. Smanjenje nivoa estrogena može dovesti do različitih simptoma, kao što su vaginalna suvoća, učestalo , hitna potreba za mokrenjem i nevoljno curenje mokraće.
 
Ovi simptomi su poznati pod zajedničkim imenom „genitourinarni sindrom menopauze”. Između 40 i 60% žena u postmenopauzi ima simptome GSM, ali ih samo mali broj leči.

Različite vrste inkontinencije koje možete imati kao posledicu menopauze i simptoma GSM

Stresna ili stresna urinarna inkontinencija
U simptome stresne inkontinencije spadaju curenja mokra’e prilikom kašljanja, kijanja, smejanja, skakanja ili dizanja teškog tereta.
 
Hhitna inkontinencija
Ukoliko često imate iznenadnu i neizdrživu potrebu za mokrenjem ili vam se ponekad dešava da ne stignete u kupatilo na vreme, možda patite od hitne inkontinencije. Takođe vam se može desiti da vas tokom noći nekoliko puta probudi hitna potreba za mokrenjem. Ovo stanje se zove nokturija.

Šta možete da uradite kako biste ublažili simptome inkontinencije tokom menopauze

Evo nekoliko saveta kako da olakšate simptome GSM i ublažite inkontinenciju tokom menopauze:
  • Jačajte mišiće dna karlice da biste bolje kontrolisali rad bešike i mala curenja.
  • Izbegavajte kofein i alkohol jer oni iritiraju bešiku i stvaraju osećaj hitnosti.
  • Ograničite unos tečnosti u večernjim časovima tako da noću ne morate da idete u kupatilo.
  • Istražite proizvode koji pomažu kod malih curenja, kao što su TENA Lady Slim Mini
  • Ako negativno utiče na vaše svakodnevne aktivnosti i kvalitet života, preporučujemo vam da se obratite lekaru koji će proceniti koliko je ozbiljan vaš problem i postaviti dijagnozu. Nakon toga ćete dobiti odgovarajuću terapiju i savete u zavisnosti od vaše konkretne situacije.
 
Ukoliko vam je potrebna dodatna pomoć i podrška tokom menopauze, saznajte više o različitim fazama menopauze, kao i o tome kako utiče na mentalno zdravlje. 

Istražite naše TENA tanke uloške

Ostali članci