Kako menopauza utiče na mentalno zdravlje

Sasvim je normalno da tokom menopauze osetite promene raspoloženja, kao i promenljiva osećanja generalno. Mnoge žene kažu da osećaju anksioznost, razdražljivost, tzv. „moždanu maglu”, da imaju osećaj manje vrednosti ili da je ovo kraj jednog razdoblja u životu. Mnogo nas ima osećaj kao da ne postojimo za druge tokom ovog perioda našeg života i borimo se da pronađemo novo mesto u društvu.
 
Ovakva osećanja su uveliko izazvana hormonalnim promenama u našem telu koje više ne proizvodi toliko estrogena kao pre, što može da unese pravu pometnju u našim osećanjima i počinjemo da doživljavamo različite negativne i neprijatne emocije. 
 
Tokom menopauze, prisutni su takođe i fizički simptomi, poput naleta vrućine, glavobolje i bolova u zglobovima, koji doprinose frustraciji i lošem raspoloženju. 
 
Ukoliko imate bilo koji od ovih simptoma, znajte da niste jedine. Čitajte i edukujte se o ovoj temi i saznajte kako utiče na mentalno zdravlje, kao i šta možete preduzeti kako biste ublažili ove simptome.

Česti problemi sa mentalnim zdravljem koji se povezuju sa menopauzom

Neraspoloženje tokom menopauze 
Hormonalne promene tokom menopauze mogu biti uzrok osećaja manje vrednosti i neraspoloženja. Do ovoga dolazi zbog toga što estrogen, koji kontroliše menstrualni ciklus, takođe utiče i na nivo serotonina, ključnog hormona koji stabilizuje naš osećaj blagostanja i sreće. 
 
Ukoliko ste ranije bolovale od depresije, prepoznaćete neke simptome, a kako se oni budu pojavljivali, može vas preplaviti osećaj straha. Međutim, ne zaboravite da su ovakva osećanja veoma česta tokom menopauze, da se leče i da će proći.
 
Anksioznost tokom menopauze 
Određeni simptomi menopauze mogu da proizvedu ili se povezuju sa anksioznošću. Naleti vrućine mogu uveliko podsećati na napade panike, jer oba simptoma ubrzavaju rad srca i dovode do znojenja i osećaja da vam je pretoplo. 
 
Tokom menopauze možete takođe patiti od nesanice, a osećaj umora takođe može biti okidač za anksioznost. 
 
Promene raspoloženja tokom menopauze 
Promene raspoloženja su čest simptom menopauze. Snižen nivo estrogena može biti okidač za pojavu promena raspoloženja i možda ćete se osećati kao da ne kontrolišete stvari kao obično.
 
Potpuno je razumljivo da će ovo uticati na to kako percipirate sami sebe, a može opteretiti i vaše odnose sa drugima. Važno je da budete otvoreni i iskreni i prema sebi i prema bliskim i dragim osobama, kao i da pričate o tome kako se osećate, jer će vam to pomoći da prebrodite ove teške trenutke, a vaši bližnji će razumeti kako se osećate i kroz šta prolazite.
 
Fizički faktori menopauze koji mogu uticati na raspoloženje 
Većina žena zna za veliki broj fizičkih simptoma menopauze koji postoje. To su, na primer, dobijanje na težini, glavobolje i bolovi u zglobovima. Svaki od ovih simptoma vam i inače može pokvariti raspoloženje, a kada je povezan sa menopauzom, uticaj svakog od njih na vaš svakodnevni život može biti još više poražavajući. Uz sve to možete imati problema i sa inkontinencijom koja stvara posebne probleme koji će uticati na način kako percipirate sami sebe, ali, na svu sreću, ovo je nešto u vezi čega vam mi možemo pomoći.

Kako da ostanete samouverene tokom menopauze

Sva osećanja koja smo do sad spomenuli mogu uticati na vaše samopouzdanje i prouzrokovati osećaj manje vrednosti, ali postoje stvari koje možete uraditi kako biste kontrolisali ovakva osećanja i koja će vam pomoći da ne izgubite samopouzdanje tokom menopauze:
  • Već ste na pravom putu: čitajte i edukujte se na temu menopauze da biste razumele šta se dešava sa vašim telom i da biste znale šta možete da uradite kako biste sprečile ili ublažile simptome menopauze. Ovo znanje će vam pomoći da razumete na koje sve načine možete da sprečite ili umanjite ove simptome.
  • Pratite svoje raspoloženje i naučite da prepoznate šta je to što dovodi do promena raspoloženja. Da li u nekim situacijama počinjete da se osećate tužno ili zabrinuto? Ako je odgovor potvrdan, onda izbegavajte ovakve situacije ukoliko je moguće.
  • Neka vam spavanje bude prioritet: Možda ćete tokom menopauze imati poteškoća da zaspite i zato je važno da unesete pozitivne promene u svoj način života kako biste poboljšali kvalitet sna. Izbegavajte kafu, čaj, gazirane sokove ili energetske napitke šest sati pre odlaska na spavanje, jer oni mogu povećati učestalost mokrenja i izazvati nokturiju. Ostavite cigarete i maksimalno smanjite stresne situacije.
  • Stresne situacije možete izbeći promenom načina života, npr. počnite redovno da radite vežbe, zdravo se hranite i vodite računa o nivou šećera u krvi. Meditacija takođe može da pomogne. 
  • Jedite zdravu hranu: Uz izbalansiranu ishranu imaćete više energije, manje ćete biti izloženi stresu i imaćete kvalitetniji san. Zdrava ishrana takođe doprinosi boljem varenju, što utiče na proizvodnju serotonina. Neredovne i obilne menstruacije su takođe sastavni deo perimenopauze i mogu prouzrokovati nedostatak gvožđa, što povećava osećanje umora i zato je važno jesti hranu bogatu gvožđem ili suplemente sa gvožđem kako biste predupredili ovu pojavu.
  • Razgovarajte sa drugima, bilo da je reč o prijateljima ili članovima porodice ili drugim ženama koje takođe prolaze kroz menopauzu. Ne zaboravite da niste sami i da i druge žene imaju isti problem. Ukoliko vam je potrebna dodatna podrška, pridružite se nekoj grupi ili forumu na Facebook-u.
  • Učestalost i intenzitet simptoma se razlikuje od osobe do osobe. Ako su vaše prijateljice imale ogromne probleme tokom menopauze, ne znači da ćete ih i vi imati.
  • Ne zaboravite da je sasvim normalno da se osećate onako kako se osećate i da je ovo nešto kroz šta svaka žena prolazi, pre ili kasnije. Ne zaboravite da postoji mnogo stvari koje možete da uradite kako biste preuzeli kontrolu nad situacijom i sprečili ili ublažili ove simptome.
  • Nemojte ih skrivati, već ih prihvatite i pokušajte da ih rešite. Podelite svoje iskustvo sa drugima. Iznenadićete se kolikom će broju žena, i onim mlađim i onim starijim, vaše iskustvo biti od koristi i želeće da čuju šta imate da kažete. 
  • Ne gubite samopouzdanje i pronađite rešenje. Ako imate inkontinenciju tokom menopauze, probajte diskretnu i efikasnu zaštitu koju nude npr. TENA Lady Slim ulošci velike moći upijanja i napravljeni od nežnog materijala koji prija čak i najosetljivijoj koži.

Potražite pomoć i podršku tokom menopauze

Porazgovarajte sa svojim lekarom ukoliko osećate da promene raspoloženja, anksioznost i neraspoloženje utiču na vaš svakodnevni život ili odnose sa bližnjima i da ne možete sami da se izborite sa ovim simptomima. Pomoć vam je dostupna i ne morate kroz ovo da prolazite sami. Lekar će vam možda ponuditi hormonsku supstitucionu terapiju (HRT), druge lekove ili savetovanje koji pomažu kod ublažavanja simptoma menopauze.

Ostali članci