Infekcija mokraćnih puteva u trudnoći

Nije baš zabavno dobiti infekciju mokraćnih puteva tokom trudnoće, ali je dobro da se može izlečiti. Zbog povećanog rizika od komplikacija, lečenje infekcije mokraćnih puteva kod trudnica se razlikuje od lečenja opšte populacije i rano otkrivanje je od ključnog značaja. 
 
U mnogim zemljama je praćenje prisustva bakterija u mokraćnim putevima deo rutinskih pregleda u trudnoći, ukoliko ste ranije imali infekciju mokraćnih puteva ili bilo koje oboljenje koje povećava rizik od infekcije mokraćnih puteva. Ako ste trudni i mislite da možda imate infekciju mokraćnih puteva, ali niste još o tome razgovarali sa lekarom, trebalo bi da to uradite u najskorijem roku. 

Šta se dešava ako se infekcija mokraćnih puteva ne leči?

Najčešća vrsta infekcije mokraćnih puteva se dešava u donjim mokraćnim putevima, u vidu infekcije mokraćnog kanala i mokraćne bešike. Ako se ne leči, infekcija se može raširiti dalje do uretera i bubrega u gornjim mokraćnim putevima. Simptomi infekcije gornjih mokraćnih puteva su znatno lošiji i mogu da obuhvataju bol u leđima, mučninu i temperaturu. Trudnoća povećava rizik od infekcije bubrega.

Da li će infekcija mokraćnih puteva uticati na moju bebu ili trudnoću?

Uz pravovremeno otkivanje i efikasno lečenje, infekcija mokraćnih puteva neće uopšte naškoditi vašoj bebi. Međutim, ako se ne leči, infekcija mokraćnih puteva može da se pogorša i proširi na gornje mokraćne puteve. Ako se to desi to može negativno da utiče na vas ili vašu bebu budući da su infekcije gornjih mokraćnih puteva povezane sa povišenim krvnim pritiskom, prevremenim porođajem i malom težinom na rođenju. Stoga obavezno kontaktirajte svog lekara ako sumnjate da imate infekciju mokraćnih puteva. On će znati šta da radi.

Da li će infekcija mokraćnih puteva uticati na moju trudnoću?

Infekcija mokraćnih puteva tokom trudnoće može da bude okidač za raniji porođaj u odnosu na vreme kada se očekuje. Infekcija mokraćnih puteva takođe nosi rizik od povišenog krvnog pritiska ili od prepranog pucanja vodenjaka. Međutim, uz pravovremeno otkrivanje ovo stanje se lako leči.

Kako mogu da znam da imam infekciju mokraćnih puteva?

Česti odlasci u kupatilo su, naravno, sastavni deo trudnoće pa može biti teško da se otkrije infekcija mokraćnih puteva. Ovo su neki od simptoma koji mogu da ukazuju na infekciju.
 
  • Kontrakcije i/ili abdominalni bol
  • Bol u krstima
  • Male količine pri svakom mokrenju
  • Bol tokom mokrenja
  • Tragovi krvi u mokraći
  • Mokraća jakog mirisa ili mokraća koja je tamna ili zamućena
  • Osećaj hladnoće, nije obično praćena temperaturom
  • Iznenadna mokraćnih puteva

Da li se prilikom infekcije mokraćnih puteva uvek javljaju simptomi?

Ne. Može postojati infekcija mokraćnih puteva koja zahteva lečenje iako ne vidite niti osećate bilo koji od simptoma. Poseta zdravstvenom radniku koji će uraditi test mokraće će dati finalnu potvrdu.

Kako se otkriva infekcija mokraćnih puteva?

Test mokraće je standardni metod za otkrivanje infekcije mokraćnih puteva. Ovaj test treba da obavi medicinsko osoblje koje vodi trudnoću kako bi se videlo da li su prisutne bakterije.

Da li se druga stanja mogu pomešati sa infekcijom mokraćnih puteva?

Asimptomatska bakteriurija (ASB) se odnosi na bakterije u mokraćnim putevima koje ne dovode do drugih simptoma osim zamućene ili mokraće koja se jače oseća. Ovo stanje je obično bezopasno i ne zahteva antibiotike. Međutim, to nije slučaj u toku trudnoće.
 
Trudnice sa ASB su izložene većem riziku da razviju infekciju gornjih mokraćnih puteva, koja nema simptome i nije zdrava za fetus. Antibiotici u velikoj meri smanjuju ovaj rizik i može ih preporučiti lekar ako se otkrije ASB.
 
Dehidracija takođe dovodi do tamne, zamućene mokraće jakog mirisa. Stoga vodite računa da uzimate dovoljno tečnosti.

Kako znam da je infekcija mokraćnih puteva završena?

Nakon što ste završili s antibioticima, vaš lekar će vam često tražiti da uradite dodatnu analizu mokraće. Time će se potvrditi da li i dalje imate bakterije u sistemu.

Da li mogu da imam seksualne odnose ako imam infekciju mokraćnih puteva?

Budući da se infekcije mokraćnih puteva ne prenose seksualnim putem, moguće je imati seksualne odnose dok imate infekciju mokraćnih puteva ili tokom lečenja infekcije mokraćnih puteva.

Šta mogu da uradim da sprečim infekciju mokraćnih puteva?

Postoji nekoliko mera koje možete da preduzmete kako biste smanjili verovatnoću infekcije. Neke od sledećih mogu da pomognu:
 
  • Hidrirajte se
  • Tuširajte se umesto da se kupate u kadi
  • Idite u toalet odmah nakon seksa
  • Idite u toalet onda kada vam se ide, nemojte da čekate
  • Pokušajte da u celosti ispraznite mokraćnu bešiku
  • Uvek se brišite od napred ka pozadi
  • Vodite posebno računa da vaša genitalna regija bude čista
  • Koristite odgovarajuće proizvode za čišćenje, izbegavajte jake sapune
  • Koristite zaštitnu kremu kako biste pomogli u smirivanju osetljive kože genitalija

Šta treba da radim ako posumnjam na infekciju mokraćnih puteva?

Pre svega, posetite lekara.

Product image of TENA Lights Sensitive Ultra Mini and Ultra Normal pads

Dealing with incontinence

Bladder weakness is a common symptom of menopause. TENA Lights Sensitive is our most caring pad yet, made with a soft top layer that’s extra gentle on delicate menopausal skin. Now with at least 50% plant-based material, and our first ever paper packaging. 

TENA is here to help you navigate your pregnancy and post-partum journey, with practical advice for pregnancy and post-partum incontinence. If you feel that you need more support, don’t hesitate to contact a healthcare professional, like your nearest GP. We have a huge range of products designed to support you – check out the full range here or order a sample. Don’t hesitate to contact us if you can’t find the right product for you.