Osnovni pokreti pilatesa i joge su savršeni za početak obnavljanja vašeg tela. Na internetu postoji mnogo postporođajnih resursa za mame od kojih možete krenuti. Idealno bi bilo da pronađete lokalnu grupu posvećenu postporođajnom periodu koja će vam pomoći oko toga, kao i nekog ko će proveravati vašu tehniku.
Pripazite na izraženi stomak – ako vam od vežbanja „iskoči”, nadima se ili postane kao „lopta”, pa vam bude predstavljao privremen problem – zacrtajte sebi tu vežbu kao cilj, ali prvo uradite vežbe za prethodni nivo da biste mogli da je radite.
Odlične vežbe za rad kod kuće su sledeće:
Most – počnite ležanjem na leđima, savijenih kolena i ravnih stopala. Uvucite trbušne mišiće i mišiće dna karlice, a zatim podignite donji deo tela. Pokušajte da održite stabilan položaj koristeći trbušne i sedalne mišiće (a ne mišiće vrata i ramena) kako biste ostali u podignutom položaju tokom 2–3 lagana udisaja. Polako se spustite. Ponovite 10 puta.
Savijanje jednog kolena – isti početni položaj. Uvucite trbušne mišiće i mišiće dna karlice, osetite kako se lagano zatežu, a onda zamislite da balansirate čašu vode na stomaku. Voda mora ostati potpuno mirna dok podižete jednu nogu i savijate je u kolenu iznad kuka.
Zatim polako vratite stopalo te noge na tlo, pa uradite isto to drugom nogom, a da pritom ne pomerite zamišljenu čašu. Zamislite da se penjete uz džinovski niz stepenica – treba da se prebacite sa jedne noge na drugu, držeći pod kontrolom stomak i dno karlice. Pomislite na ovu vežbu svaki put kad se u stvarnom životu budete peli uz stepenice!
Savijanje oba kolena – kada vam savijanje jedne noge postane lako, pojačajte vežbu tako što ćete prvo podići jednu nogu, zadržati je u tom položaju, a zatim i drugu – ovo će biti mnogo teže! Ako se javi bilo koji znak izraženosti stomaka, nastavite da savijate samo po jednu nogu.
Čučnjevi – fantastični za donji deo tela, a ako ih budete radili pravilno, aktiviraćete i mišiće stomaka i dna karlice. U ovoj fazi ne brinite previše o formi. Držite noge u položaju koji vam najviše odgovara. Razmaknute ili skupljene za početak. Samo se pokrenite i radite na izdržljivosti i snazi. Da biste povećali intenzitet, čučnjeve možete da radite sa rukama ispruženim ispred sebe. Radite vežbu jedan minut bez pauze.
Ustaj-sedi – sedanje i ustajanje sa stolice, ali polako, tako da osetite napor u nogama. Ponovo se fokusirajte na stomak i dno karlice dok se ispravljate i kontrolišete spuštanje. Čim postignete kontrolisane pokrete, ovu vežbu možete raditi i sa bebom u naručju. Ali, vodite računa o istoj stvari – izraženiji stomak ili pritisak na područje bešike su znaci da prvo treba duže da radite osnovnu verziju vežbe.